Konkurs Recytatorski Rzeczpospolita Niepodległa


W dniu Narodowego Święta Niepodległości po raz 15 odbył się w kościele Jezuitów finał Konkursu Recytatorskiego Rzeczpospolita Niepodległa.

Konkurs jest realizowany w Piotrkowie Trybunalskim przy kościele Jezuitów od 1999 roku jako inicjatywa obywatelska. Pomysłodawcami byli: ówczesny Senator RP z ziemi piotrkowskiej Piotr Ł.J. Andrzejewski oraz ówczesna radna Rady Miasta Piotrkowa Małgorzata Lachowicz-Skrzyńska, która realizuje ten projekt jako społecznik od 15 lat. Konkurs jest adresowany do młodzieży piotrkowskich szkół ponadgimnazjalnych, która chętnie w nim uczestniczy.
Dzięki współpracy z nauczycielami uczestniczącymi społecznie w pracach komisji konkursowej liczne grono młodzieży piotrkowskiej prezentuje co roku w ramach konkursu interpretacje polskiej poezji patriotycznej. Przez 15 lat w konkursie wzięło udział około 1000 uczennic i uczniów szkół ponadgimnazjalnych Piotrkowa Trybunalskiego.
Nagrody dla laureatów są fundowane przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, instytucje, organizacje obywatelskie, osoby publiczne i prywatne.
Konkurs służy krzewieniu postaw patriotycznych wśród młodzieży, przypomnieniu narodowego dziedzictwa i zmagań pokoleń Polaków o wolność Ojczyzny oraz wielkich tradycji polskiej poezji.
W Narodowe Święto Niepodległości po raz 15 odbył się
w kościele Jezuitów uroczysty finał Konkursu w formie koncertu, w którym wystąpili laureaci i zdobywcy wyróżnień tegorocznej edycji oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Piotrkowie Trybunalskim.
Wyniki XV Konkursu Recytatorskiego Rzeczpospolita Niepodległa:

I miejsce – Rafał Litych - ZSP Nr 3
II miejsce – Daria Burzyńska - III LO
III miejsce – Justyna Balcerzyk - ZSP Nr 3

Wyróżnienia:
Zuzanna Zielińska – III LO
Karolina Westrych – I LO
Emil Książczak – I LO
Daria Dendek – I LO
Klaudia Olczyk – ZSP Nr 1
Kaja Szumiło – ZSP Nr 5
Karolina Madej – II LO
Jakub Baur – ZSP Nr 4
Bartosz Smuga – ZSP Nr 5

2013-11-13

Komentarze